Home | Membership | Age Calculator | Looking for a Team/Player? | Information / About Us | Team Insurance
Silver Slugger | Point Standings | World Series | Ring | TBUSA Rules | Contact Us | Login / Join

TBUSA BATTER UP

JAMES OATES SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
May 6, 2023 through May 7, 2023

**2023 SEASON BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA) 

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-15U $325.   COME JOIN TBUSA.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE DON'T WAIT AND MISS OUT REGISTER YOUR TEAM TODAY TO SAVE YOUR SPOT. 

 

 

TEAMS LISTED HAVE CONFIRMED PLAYING

BRACKETS POSTED WEDNESDAY AT MIDNIGHT

 

**FIELD LOCATIONS** 

 

JAMES OATES COMPLEX - 300 TAYLOR RD., DOTHAN, AL 36303 

DOUGLAS PARK/ GOLDEN FIELD - 312 EAST MAIN STREET, HEADLAND, AL 36345 (SATURDAY ONLY 14U POOL PLAY)

NORTHCUTT FIELD - 501 RECREATION RD., AL 36303 (SUNDAY ONLY 14U GROUP A)

 PITTMAN FIELD - 1701 STADIUM ST., DOTHAN, AL 36301 

MIRACLE FIELD - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303 

 

7U/8U/9U/10U - JAMES OATES SOFTBALL COMPLEX (Turf Infields)

11U/12U - JAMES OATES BASEBALL COMPLEX (Turf Infields) 

Please See Rules for Turf Fields at James Oates (Listed Below) 

13U - MIRACLE FIELDS (HARDY)

14U - DOUGLAS PARK GOLDEN FIELD (SATURDAY ONLY 14U POOL PLAY) NO CONCESSIONS

14U - NORTHCUTT FIELD (SUNDAY ONLY 14U GROUP A) 

14U - PITTMAN FIELD (SATURDAY POOL PLAY AND SUNDAY / GROUP B) NO CONCESSIONS 

NORTHCUTT HAS HIGH SCHOOL PLAYOFFS ON SATURDAY NOT AVAILABLE

 

James Oates Turf Field Rules 

 

  Approved Equipment Only 

No Spikes/Metal Cleats 
(Molded cleats or Athletic shoes ONLY) 
No Peanuts. No Gum. No Seeds IN PARK 
No Tobacco of any kind IN PARK 
No Sports Drinks (Only Water in Dugouts or on Fields)
No Alcohol  
No Sharp Objects 
No Pets. No Bicycles. No Scooters. ETC. 
PLEASE FOLLOW THE RULES
TEAMS THAT DO NOT FOLLOW THE RULES WILL BE REMOVED BY THE CITY

 

 

7U
Team Name Age City, State
Venom 7 Ozark, AL
Diamond Athletics 7 Enterprise, AL
WildThings 7U 7 Dothan, AL
Crush 7u 7 Panama City, FL
Dirtbags 7u 7 Enterprise, AL

8U
Team Name Age City, State
Bay County BallHawgs 8 Youngstown, FL
Panhandle Hurricanes 8U 8 Panama City Beach, FL
Alabama Outlaws 8 Headland, AL
AA Arrows 8U 8 Andalusia, AL
WildThings 8U 8 Dothan, AL
WFBA 8U 8 Cantonment, FL
Dirtbags 8u 8 Enterprise, AL

9U
Team Name Age City, State
Panhandle Prospects 9u 9 Eglin AFB, FL
The Farm 9 Moultrie, GA
Diamond Athletics 9U 9 Enterprise, AL
Bombers 9 Ozark, AL

10U
Team Name Age City, State
Clubhouse Baseball 10u Blue 10 Pace, FL
South Walton Hawks 10U - Shelton 10 Santa Rosa Beach, FL
Mpact Sports 10 Marianna, FL
South Walton Hawks 10U Kreinus 10 Santa Rosa Beach, FL
The Farm 10u 10 Moultrie, GA
Pace Misfits 10 PACE, FL
Arrows 10u 10 Andalusia, AL

11U
Team Name Age City, State
Wiregrass Wolverines 11U 11 Dothan, AL
Mpact Sports 11U 11 Marianna, FL
Dothan Dingers 11 Dothan, AL
DKSA ELITE 11U 11 Thomasville, GA
CM3 Landsharks 11 Auburn, AL, AL
Eagles 11U 11 Niceville, FL
Florida Panhandle Prospects 11 Fort Walton Beach, FL
Diamond Athletics 11u 11 Enterprise, AL
The Deep 11 Tallahassee, FL

12U
Team Name Age City, State
Nationals 12U 12 Taylor, AL
Pace Misfits 12U 12 Pace, FL
The Squad 12 dothan, AL
Wiregrass Prospects 12 Geneva, AL
Diamond Athletics 12U 12 Enterprise, AL
850 Waves 12 Lynn Haven, FL
South GA Sox 12 Leesburg, GA
Pipeline Prime- Black 12 Pensacola, FL
Wave 12u 12 gulf breeze, FL
Emerald Coast Marlins 12 Panama City Beach, FL
Hustle 12U 12 Destin, FL
Pines - Taylor 12 Nashville, Ga, GA

13U
Team Name Age City, State
Wave Baseball 13 gulf breeze, FL
Eagles 13U 13 Niceville, FL
East Coast Sox Florida 13 Niceville, FL
DOTHAN DODGERS 13U 13 Dothan, AL
Mpact Sports 13 Marianna, FL
Pines Spells 13 Nashville, GA

14U
Team Name Age City, State
Hustle 14 Dothan, AL
DKSA Elite 14U 14 Thomasville, GA
South Walton Hawks 14U 14 South Walton, FL
Prime 9 14u Red 14 Dothan, AL
Eagles 14u 14 Niceville, FL
Prime 9 14u 14 Dothan, AL
Scott Hemond Baseball Hustle 14 Fort Walton Beach, FL
Pipeline Prime Black 14U 14 Gulf Breeze, FL
Chaos 14U 14 Enterprise, AL
Florida Hitmen 14 Lynn Haven, FL
Sandlot Legends 13U 14 Ashford, AL

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

7U
Score
Game Date / Time Location
12
13
Crush 7u
Diamond Athletics
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 3
21
2
Crush 7u
Dirtbags 7u
-vs- 05/06/2023 - 9:20 AM FIELD 3
0
15
Venom
Diamond Athletics
-vs- 05/06/2023 - 10:40 AM FIELD 3
11
12
Dirtbags 7u
WildThings 7U
-vs- 05/06/2023 - 12:00 PM FIELD 3
0
15
Venom
WildThings 7U
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM FIELD 3
6
19
Venom
Dirtbags 7u
-vs- 05/07/2023 - 9:20 AM FIELD 3 (GM1)
11
10
Diamond Athletics
Crush 7u
-vs- 05/07/2023 - 10:40 AM FIELD 3 (GM2)
11
9
WildThings 7U
Dirtbags 7u
-vs- 05/07/2023 - 12:00 PM FIELD 3 (GM3)
22
12
Diamond Athletics
WildThings 7U
-vs- 05/07/2023 - 1:20 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

8U
Score
Game Date / Time Location
12
13
Dirtbags 8u
AA Arrows 8U
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 4
9
0
Bay County BallHawgs
AA Arrows 8U
-vs- 05/06/2023 - 9:20 AM FIELD 4
23
8
WildThings 8U
Dirtbags 8u
-vs- 05/06/2023 - 10:40 AM FIELD 4
6
9
Alabama Outlaws
Bay County BallHawgs
-vs- 05/06/2023 - 12:00 PM FIELD 4
15
7
WFBA 8U
Alabama Outlaws
-vs- 05/06/2023 - 1:20 PM FIELD 3
8
12
WildThings 8U
Panhandle Hurricanes 8U
-vs- 05/06/2023 - 1:20 PM FIELD 4
4
5
WFBA 8U
Panhandle Hurricanes 8U
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM FIELD 4
10
5
WFBA 8U
Alabama Outlaws
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 3 (GM1)
16
8
Panhandle Hurricanes 8U
Dirtbags 8u
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 4 (GM2)
15
14
WildThings 8U
AA Arrows 8U
-vs- 05/07/2023 - 9:20 AM FIELD 4 (GM3)
2
4
WFBA 8U
Panhandle Hurricanes 8U
-vs- 05/07/2023 - 10:40 AM FIELD 4 (GM4)
12
7
Bay County BallHawgs
WildThings 8U
-vs- 05/07/2023 - 12:00 PM FIELD 4 (GM5)
10
0
Bay County BallHawgs
Panhandle Hurricanes 8U
-vs- 05/07/2023 - 1:20 PM FIELD 4 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
10
9
Bombers
Panhandle Prospects 9u
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 6
9
13
Bombers
The Farm
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 6
9
8
Diamond Athletics 9U
Panhandle Prospects 9u
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 6
11
14
Diamond Athletics 9U
The Farm
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM FIELD 6
5
12
Diamond Athletics 9U
Bombers
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 5 (GM1)
6
10
The Farm
Panhandle Prospects 9u
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM FIELD 5 (GM2)
9
8
Bombers
Panhandle Prospects 9u
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM FIELD 5 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
7
10
South Walton Hawks 10U - Shelton
Mpact Sports
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 5
9
4
South Walton Hawks 10U Kreinus
Mpact Sports
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 5
8
4
South Walton Hawks 10U Kreinus
The Farm 10u
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 5
15
9
South Walton Hawks 10U - Shelton
Pace Misfits
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 6
5
6
The Farm 10u
Arrows 10u
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 5
17
0
Clubhouse Baseball 10u Blue
Pace Misfits
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM FIELD 5
15
0
Clubhouse Baseball 10u Blue
Arrows 10u
-vs- 05/06/2023 - 4:20 PM FIELD 5
7
8
Mpact Sports
The Farm 10u
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 5 (GM1)
12
3
South Walton Hawks 10U Kreinus
Pace Misfits
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 6 (GM2)
3
11
South Walton Hawks 10U - Shelton
Arrows 10u
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 6 (GM3)
5
6
The Farm 10u
South Walton Hawks 10U Kreinus
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM FIELD 6 (GM4)
7
1
Clubhouse Baseball 10u Blue
Arrows 10u
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM FIELD 6 (GM5)
3
8
Clubhouse Baseball 10u Blue
South Walton Hawks 10U Kreinus
-vs- 05/07/2023 - 2:40 PM FIELD 6 (CHAMPIONSHIP)

11U
Score
Game Date / Time Location
7
2
DKSA ELITE 11U
The Deep
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 2
6
7
Mpact Sports 11U
Dothan Dingers
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 3
8
5
DKSA ELITE 11U
Wiregrass Wolverines 11U
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 2
10
13
Eagles 11U
Dothan Dingers
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 3
2
3
Florida Panhandle Prospects
The Deep
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 2
1
10
Mpact Sports 11U
Diamond Athletics 11u
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 3
5
5
Florida Panhandle Prospects
Wiregrass Wolverines 11U
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 2
13
4
CM3 Landsharks
Eagles 11U
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 3
2
3
CM3 Landsharks
Diamond Athletics 11u
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM FIELD 3
2
6
CM3 Landsharks
The Deep
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 2 (GROUP A) GM1
2
10
DKSA ELITE 11U
Dothan Dingers
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 2 (GROUP A) GM2
5
3
Diamond Athletics 11u
The Deep
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM FIELD 2 (GROUP A) GM3
11
1
Diamond Athletics 11u
Dothan Dingers
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM FIELD 2 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
8
7
Wiregrass Wolverines 11U
Mpact Sports 11U
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 3 (GROUP B) GM1
11
1
Florida Panhandle Prospects
Eagles 11U
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 3 (GROUP B) GM2
8
6
Wiregrass Wolverines 11U
Florida Panhandle Prospects
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM FIELD 3 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

12U
Score
Game Date / Time Location
4
6
Wiregrass Prospects
Nationals 12U
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 1
17
2
Diamond Athletics 12U
Emerald Coast Marlins
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 4
8
7
Hustle 12U
The Squad
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM FIELD 5
4
13
Wiregrass Prospects
Pines - Taylor
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 1
15
7
Diamond Athletics 12U
South GA Sox
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 4
1
8
Hustle 12U
850 Waves
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM FIELD 5
2
6
Nationals 12U
Wave 12u
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 1
24
2
Emerald Coast Marlins
Pace Misfits 12U
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 4
9
7
The Squad
Pipeline Prime- Black
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM FIELD 5
5
4
Pines - Taylor
Wave 12u
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 1
9
7
South GA Sox
Pace Misfits 12U
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 4
5
20
Pipeline Prime- Black
850 Waves
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM FIELD 5
9
1
Wave 12u
Nationals 12U
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP A) GM1
6
7
Diamond Athletics 12U
The Squad
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 1 (GROUP A) GM2
11
1
Pines - Taylor
The Squad
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 1 (GROUP A) GM3
11
5
850 Waves
Wave 12u
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM FIELD 1 (GROUP A) GM4
8
3
Pines - Taylor
850 Waves
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
6
0
South GA Sox
Pace Misfits 12U
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM FIELD 4 (GROUP B) GM1
18
6
Wiregrass Prospects
Pipeline Prime- Black
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM2
3
5
Emerald Coast Marlins
South GA Sox
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM FIELD 4 (GROUP B) GM3
11
5
Hustle 12U
Wiregrass Prospects
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM FIELD 4 (GROUP B) GM4
5
6
South GA Sox
Hustle 12U
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM FIELD 4 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
4
7
Mpact Sports
Wave Baseball
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM HARDY
1
1
Mpact Sports
Eagles 13U
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM HARDY
21
2
DOTHAN DODGERS 13U
Wave Baseball
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM HARDY
4
3
Pines Spells
Eagles 13U
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM HARDY
3
5
East Coast Sox Florida
DOTHAN DODGERS 13U
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM HARDY
0
10
East Coast Sox Florida
Pines Spells
-vs- 05/06/2023 - 4:20 PM HARDY
6
5
Eagles 13U
Mpact Sports
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM HARDY (GM1)
3
4
Wave Baseball
East Coast Sox Florida
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM HARDY (GM2)
2
3
Pines Spells
Eagles 13U
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM HARDY (GM3)
11
5
DOTHAN DODGERS 13U
East Coast Sox Florida
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM HARDY (GM4)
3
2
Eagles 13U
DOTHAN DODGERS 13U
-vs- 05/07/2023 - 2:40 PM HARDY (CHAMPIONSHIP)

14U
Score
Game Date / Time Location
13
3
DKSA Elite 14U
Florida Hitmen
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM PITTMAN
1
5
Sandlot Legends 13U
Hustle
-vs- 05/06/2023 - 8:00 AM GOLDEN FIELD
10
4
DKSA Elite 14U
Eagles 14u
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM PITTMAN
5
5
Prime 9 14u
Hustle
-vs- 05/06/2023 - 9:40 AM GOLDEN FIELD
0
12
Florida Hitmen
Pipeline Prime Black 14U
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM PITTMAN
0
1
Sandlot Legends 13U
South Walton Hawks 14U
-vs- 05/06/2023 - 11:20 AM GOLDEN FIELD
20
1
Eagles 14u
Prime 9 14u Red
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM PITTMAN
5
14
Chaos 14U
Prime 9 14u
-vs- 05/06/2023 - 1:00 PM GOLDEN FIELD
8
9
Scott Hemond Baseball Hustle
Pipeline Prime Black 14U
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM PITTMAN
0
10
Chaos 14U
South Walton Hawks 14U
-vs- 05/06/2023 - 2:40 PM GOLDEN FIELD
6
7
Scott Hemond Baseball Hustle
Prime 9 14u Red
-vs- 05/06/2023 - 4:20 PM PITTMAN
10
0
Hustle
Prime 9 14u
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM1
5
4
Pipeline Prime Black 14U
Eagles 14u
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM2
8
7
South Walton Hawks 14U
Hustle
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM NORTHCUTT (GROUP A) GM3
2
3
DKSA Elite 14U
Pipeline Prime Black 14U
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM NORTHCUTT (GROUP A) GM4
7
0
South Walton Hawks 14U
Pipeline Prime Black 14U
-vs- 05/07/2023 - 2:40 PM NORTHCUTT (GROUP A) CHAMPIONSHIP
2
11
Chaos 14U
Florida Hitmen
-vs- 05/07/2023 - 8:00 AM PITTMAN (GROUP B) GM1
2
11
Sandlot Legends 13U
Scott Hemond Baseball Hustle
-vs- 05/07/2023 - 9:40 AM PITTMAN (GROUP B) GM2
4
17
Prime 9 14u Red
Florida Hitmen
-vs- 05/07/2023 - 11:20 AM PITTMAN (GROUP B) GM3
10
0
Scott Hemond Baseball Hustle
Florida Hitmen
-vs- 05/07/2023 - 1:00 PM PITTMAN (GROUP B) CHAMPIONSHIP

7U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 4-0-0 9-3-0 1 2
WildThings 7U 3-1-0 24-12-0 2 1
Crush 7u 1-2-0 8-10-1 3 3
Dirtbags 7u 1-3-0 3-14-0 4 5
Venom 0-3-0 0-12-0 5 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 Crush 7u 12 Diamond Athletics 13
5-06 Crush 7u 21 Dirtbags 7u 2
5-06 Venom 0 Diamond Athletics 15
5-06 Dirtbags 7u 11 WildThings 7U 12
5-06 Venom 0 WildThings 7U 15
5-07 Venom 6 Dirtbags 7u 19
5-07 Diamond Athletics 11 Crush 7u 10
5-07 WildThings 7U 11 Dirtbags 7u 9
5-07 Diamond Athletics 22 WildThings 7U 12

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Bay County BallHawgs 4-0-0 26-7-1 1 1
Panhandle Hurricanes 8U 4-1-0 20-9-0 2 2
WFBA 8U 2-2-0 2-2-0 3 3
WildThings 8U 2-2-0 19-19-0 4 4
AA Arrows 8U 1-2-0 2-10-0 5 5
Alabama Outlaws 0-3-0 37-22-1 6 6
Dirtbags 8u 0-3-0 4-24-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 Dirtbags 8u 12 AA Arrows 8U 13
5-06 Bay County BallHawgs 9 AA Arrows 8U 0
5-06 WildThings 8U 23 Dirtbags 8u 8
5-06 Alabama Outlaws 6 Bay County BallHawgs 9
5-06 WFBA 8U 15 Alabama Outlaws 7
5-06 WildThings 8U 8 Panhandle Hurricanes 8U 12
5-06 WFBA 8U 4 Panhandle Hurricanes 8U 5
5-07 WFBA 8U 10 Alabama Outlaws 5
5-07 Panhandle Hurricanes 8U 16 Dirtbags 8u 8
5-07 WildThings 8U 15 AA Arrows 8U 14
5-07 WFBA 8U 2 Panhandle Hurricanes 8U 4
5-07 Bay County BallHawgs 12 WildThings 8U 7
5-07 Bay County BallHawgs 10 Panhandle Hurricanes 8U 0

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Bombers 3-1-0 12-15-0 1 3
Panhandle Prospects 9u 1-3-0 1-3-0 2 4
The Farm 2-1-0 2-1-0 3 1
Diamond Athletics 9U 1-2-0 7-5-1 4 2

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 Bombers 10 Panhandle Prospects 9u 9
5-06 Bombers 9 The Farm 13
5-06 Diamond Athletics 9U 9 Panhandle Prospects 9u 8
5-06 Diamond Athletics 9U 11 The Farm 14
5-07 Diamond Athletics 9U 5 Bombers 12
5-07 The Farm 6 Panhandle Prospects 9u 10
5-07 Bombers 9 Panhandle Prospects 9u 8

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 10U Kreinus 5-0-0 20-5-0 1 2
Clubhouse Baseball 10u Blue 3-1-0 6-6-0 2 1
Arrows 10u 2-2-0 8-5-0 3 5
The Farm 10u 1-3-0 1-3-0 4 6
Mpact Sports 1-2-0 11-26-0 5 3
South Walton Hawks 10U - Shelton 1-2-0 5-15-0 6 4
Pace Misfits 0-3-0 0-3-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 South Walton Hawks 10U - Shelton 7 Mpact Sports 10
5-06 South Walton Hawks 10U Kreinus 9 Mpact Sports 4
5-06 South Walton Hawks 10U Kreinus 8 The Farm 10u 4
5-06 South Walton Hawks 10U - Shelton 15 Pace Misfits 9
5-06 The Farm 10u 5 Arrows 10u 6
5-06 Clubhouse Baseball 10u Blue 17 Pace Misfits 0
5-06 Clubhouse Baseball 10u Blue 15 Arrows 10u 0
5-07 Mpact Sports 7 The Farm 10u 8
5-07 South Walton Hawks 10U Kreinus 12 Pace Misfits 3
5-07 South Walton Hawks 10U - Shelton 3 Arrows 10u 11
5-07 The Farm 10u 5 South Walton Hawks 10U Kreinus 6
5-07 Clubhouse Baseball 10u Blue 7 Arrows 10u 1
5-07 Clubhouse Baseball 10u Blue 3 South Walton Hawks 10U Kreinus 8

11U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Diamond Athletics 11u 4-0-0 18-1-1 1 1
Dothan Dingers 3-1-0 13-5-2 2 3
DKSA ELITE 11U 2-1-0 13-7-0 3 2
The Deep 2-2-0 12-11-0 4 5
CM3 Landsharks 1-2-0 1-2-0 5 4
Wiregrass Wolverines 11U 2-1-1 11-7-2 6 7
Florida Panhandle Prospects 1-2-1 6-5-1 7 6
Mpact Sports 11U 0-3-0 17-21-0 8 8
Eagles 11U 0-3-0 4-4-1 9 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 DKSA ELITE 11U 7 The Deep 2
5-06 Mpact Sports 11U 6 Dothan Dingers 7
5-06 DKSA ELITE 11U 8 Wiregrass Wolverines 11U 5
5-06 Eagles 11U 10 Dothan Dingers 13
5-06 Florida Panhandle Prospects 2 The Deep 3
5-06 Mpact Sports 11U 1 Diamond Athletics 11u 10
5-06 Florida Panhandle Prospects 5 Wiregrass Wolverines 11U 5
5-06 CM3 Landsharks 13 Eagles 11U 4
5-06 CM3 Landsharks 2 Diamond Athletics 11u 3
5-07 CM3 Landsharks 2 The Deep 6
5-07 DKSA ELITE 11U 2 Dothan Dingers 10
5-07 Diamond Athletics 11u 5 The Deep 3
5-07 Diamond Athletics 11u 11 Dothan Dingers 1
5-07 Wiregrass Wolverines 11U 8 Mpact Sports 11U 7
5-07 Florida Panhandle Prospects 11 Eagles 11U 1
5-07 Wiregrass Wolverines 11U 8 Florida Panhandle Prospects 6

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Pines - Taylor 4-0-0 4-0-0 1 2
850 Waves 3-1-0 16-20-0 2 1
Wave 12u 2-2-0 2-2-0 3 4
The Squad 2-2-0 3-3-0 4 6
Diamond Athletics 12U 2-1-0 13-3-0 5 3
Nationals 12U 1-2-0 9-10-0 6 5
Hustle 12U 3-1-0 9-10-0 7 7
South GA Sox 3-2-0 3-2-0 8 9
Emerald Coast Marlins 1-2-0 8-14-0 9 8
Wiregrass Prospects 1-3-0 25-21-0 10 10
Pipeline Prime- Black 0-3-0 0-3-0 11 11
Pace Misfits 12U 0-3-0 0-3-0 12 12

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 Wiregrass Prospects 4 Nationals 12U 6
5-06 Diamond Athletics 12U 17 Emerald Coast Marlins 2
5-06 Hustle 12U 8 The Squad 7
5-06 Wiregrass Prospects 4 Pines - Taylor 13
5-06 Diamond Athletics 12U 15 South GA Sox 7
5-06 Hustle 12U 1 850 Waves 8
5-06 Nationals 12U 2 Wave 12u 6
5-06 Emerald Coast Marlins 24 Pace Misfits 12U 2
5-06 The Squad 9 Pipeline Prime- Black 7
5-06 Pines - Taylor 5 Wave 12u 4
5-06 South GA Sox 9 Pace Misfits 12U 7
5-06 Pipeline Prime- Black 5 850 Waves 20
5-07 Wave 12u 9 Nationals 12U 1
5-07 Diamond Athletics 12U 6 The Squad 7
5-07 Pines - Taylor 11 The Squad 1
5-07 850 Waves 11 Wave 12u 5
5-07 Pines - Taylor 8 850 Waves 3
5-07 South GA Sox 6 Pace Misfits 12U 0
5-07 Wiregrass Prospects 18 Pipeline Prime- Black 6
5-07 Emerald Coast Marlins 3 South GA Sox 5
5-07 Hustle 12U 11 Wiregrass Prospects 5
5-07 South GA Sox 5 Hustle 12U 6

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Eagles 13U 3-1-1 4-5-1 1 4
DOTHAN DODGERS 13U 3-1-0 9-12-0 2 2
Pines Spells 2-1-0 2-1-0 3 1
East Coast Sox Florida 1-3-0 3-15-0 4 6
Wave Baseball 1-2-0 1-2-0 5 3
Mpact Sports 0-2-1 8-16-1 6 5

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 Mpact Sports 4 Wave Baseball 7
5-06 Mpact Sports 1 Eagles 13U 1
5-06 DOTHAN DODGERS 13U 21 Wave Baseball 2
5-06 Pines Spells 4 Eagles 13U 3
5-06 East Coast Sox Florida 3 DOTHAN DODGERS 13U 5
5-06 East Coast Sox Florida 0 Pines Spells 10
5-07 Eagles 13U 6 Mpact Sports 5
5-07 Wave Baseball 3 East Coast Sox Florida 4
5-07 Pines Spells 2 Eagles 13U 3
5-07 DOTHAN DODGERS 13U 11 East Coast Sox Florida 5
5-07 Eagles 13U 3 DOTHAN DODGERS 13U 2

14U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
South Walton Hawks 14U 4-0-0 16-2-0 1 1
Pipeline Prime Black 14U 4-1-0 4-1-0 2 3
DKSA Elite 14U 2-1-0 9-3-0 3 2
Hustle 2-1-1 9-3-1 4 4
Prime 9 14u 1-1-1 3-3-1 5 5
Eagles 14u 1-2-0 5-12-0 6 6
Scott Hemond Baseball Hustle 2-2-0 4-3-0 7 9
Florida Hitmen 2-3-0 3-13-0 8 11
Prime 9 14u Red 1-2-0 3-4-0 9 7
Sandlot Legends 13U 0-3-0 0-3-0 10 8
Chaos 14U 0-3-0 0-6-0 11 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
5-06 DKSA Elite 14U 13 Florida Hitmen 3
5-06 Sandlot Legends 13U 1 Hustle 5
5-06 DKSA Elite 14U 10 Eagles 14u 4
5-06 Prime 9 14u 5 Hustle 5
5-06 Florida Hitmen 0 Pipeline Prime Black 14U 12
5-06 Sandlot Legends 13U 0 South Walton Hawks 14U 1
5-06 Eagles 14u 20 Prime 9 14u Red 1
5-06 Chaos 14U 5 Prime 9 14u 14
5-06 Scott Hemond Baseball Hustle 8 Pipeline Prime Black 14U 9
5-06 Chaos 14U 0 South Walton Hawks 14U 10
5-06 Scott Hemond Baseball Hustle 6 Prime 9 14u Red 7
5-07 Hustle 10 Prime 9 14u 0
5-07 Pipeline Prime Black 14U 5 Eagles 14u 4
5-07 South Walton Hawks 14U 8 Hustle 7
5-07 DKSA Elite 14U 2 Pipeline Prime Black 14U 3
5-07 South Walton Hawks 14U 7 Pipeline Prime Black 14U 0
5-07 Chaos 14U 2 Florida Hitmen 11
5-07 Sandlot Legends 13U 2 Scott Hemond Baseball Hustle 11
5-07 Prime 9 14u Red 4 Florida Hitmen 17
5-07 Scott Hemond Baseball Hustle 10 Florida Hitmen 0

Event Address: 300 TAYLOR RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

DOTHAN WEATHER