BATTLE OF THE BATS V

WESTGATE SPORTS COMPLEX / DOTHAN, AL
June 9, 2018 through June 10, 2018

**2018 SPRING BASEBALL SCHEDULE**  (DOTHAN, ALABAMA)

ENTRY FEE: 7U-8U FREE, 9U-13U $325.  REGISTER EARLY and  SAVE $$$.  LIMITED  SLOTS AVAILABLE.  REGISTER YOUR TEAM TODAY AND JUST PLAY!!!

 

 

**GAME TIMES CST**

LOCATIONS

WESTGATE SPORTS COMPLEX - 201 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303

MIRACLE COMPLEX - 501 RECREATION RD., DOTHAN, AL 36303


8U - WESTGATE SPORTS COMPLEX  - SATURDAY ONLY

9U - 12U - WESTGATE SPORTS COMPLEX

13U - MIRACLE COMPLEX


12U - GROUP A (SEED 1-5) <> GROUP B (SEED 6-10)

13U - GROUP A (SEED 1-5) <> GROUP B (SEED 6-10)


Host Hotel
LaQuinta Inns & Suites  

3593 Ross Clark Circle

Dothan, Alabama 36303  

Stephanie / Sales Manager 
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com 

Rate:  $80.00 night w/ breakfast

ADDITIONAL HOTELS CLICK HERE https://www.tbusatournaments.com/forms/DothanHostHotels.pdf

 

COACHES ONLY (1) TEAM COOLER ALLOWED IN PARK. 

NO PERSONAL COOLERS ALLOWED IN PARK. 

NO PETS ALLOWED IN PARK.

 

Tournament Entry Deadline:  June 6, 2018 at 6 pm

Pay online or make checks payable to TBUSA.

Saturday games will consist of pool play.  Seeding will be based on Saturdays performance leading into Sundays Championship with single elimination play.  Team trophies with individual awards for 1st and 2nd place teams in each age division.

7U
No teams have registered for this age group.

8U
Team Name Age City, State
Elite 8 Munford, TN
Clutch Cyclones 8 Andalusia, AL
8 Tallahassee, FL

9U
Team Name Age City, State
MudCats 9 Paxton, FL
Storm Baseball 9 Panama City, FL
CR Baseball QT 9 Phenix City, AL
Team Florida N. 9 PANAMA CITY, FL

10U
Team Name Age City, State
Marianna Baseball 10U 10 MARIANNA, FL
Batmen Elite 10U 10 Valdosta, GA
Wiregrass Cardinals 10 Newville, AL
Hooks 10U 10 Panama City, FL
Team Elite 10 Albany, GA
Central Alabama Thunder 10 Millbrook, AL
Wiregrass Sports Academy 10U 10 Dothan, AL

11U
No teams have registered for this age group.

12U
Team Name Age City, State
DKSA ELITE 12U 12 Thomasville, GA
East Alabama Storm 12 Opelika, AL
ICON ELITE 12 Semmes, AL
The Tribe 12 Milton, FL
HEADLAND 12 Abbeville, AL
Covington Cannons 12 Andalusia, AL
Team Elite 12u 12 Albany, GA
Tallahassee Heat DeMarini 12u 12 Tallahassee, FL
Tallahassee Tomahawks 12U 12 Tallahassee, FL
HR IMPACT 12 Sant Rosa Beach, FL

13U
Team Name Age City, State
5 Star National Martin 13 Tifton, GA
DSE Baseball 13U 13 Panhandle, FL
State Line Outlaws 13 Thomasville, GA
Dothan Dragons Blue 13 Dothan, AL
Wiregrass Cardinals 13 Dothan, AL
Southeast Elite 13 Abbeville, AL
Fairhope Pirates 13 Fairhope, AL
Team Elite 13U 13 Albany, GA
North Florida Elite Bombers 13 Tallahassee, FL
Americus Travelers 13 Leslie, GA

14U
No teams have registered for this age group.

15U
No teams have registered for this age group.

16U
No teams have registered for this age group.

17U
No teams have registered for this age group.

18U
No teams have registered for this age group.

Print Brackets

8U
Score
Game Date / Time Location
5
10
Clutch Cyclones
Elite
-vs- 06/09/2018 - 8:00 AM FIELD 2
6
14
Clutch Cyclones
-vs- 06/09/2018 - 9:20 AM FIELD 2
0
10
Elite
-vs- 06/09/2018 - 10:40 AM FIELD 2
12
6
Elite
Clutch Cyclones
-vs- 06/09/2018 - 12:00 PM FIELD 2 (GM1)
8
6

Elite
-vs- 06/09/2018 - 1:20 PM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

9U
Score
Game Date / Time Location
3
23
MudCats
Storm Baseball
-vs- 06/09/2018 - 8:00 AM FIELD 3
14
5
Team Florida N.
MudCats
-vs- 06/09/2018 - 9:40 AM FIELD 3
12
5
Storm Baseball
CR Baseball QT
-vs- 06/09/2018 - 11:20 AM FIELD 3
11
1
Team Florida N.
CR Baseball QT
-vs- 06/09/2018 - 1:00 PM FIELD 3
16
1
Team Florida N.
MudCats
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM FIELD 2 (GM1)
13
9
Storm Baseball
CR Baseball QT
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM FIELD 3 (GM2)
16
5
Team Florida N.
Storm Baseball
-vs- 06/10/2018 - 9:40 AM FIELD 2 (CHAMPIONSHIP)

10U
Score
Game Date / Time Location
4
14
Wiregrass Cardinals
Wiregrass Sports Academy 10U
-vs- 06/09/2018 - 8:00 AM FIELD 4
14
1
Marianna Baseball 10U
Wiregrass Cardinals
-vs- 06/09/2018 - 9:40 AM FIELD 4
4
3
Wiregrass Sports Academy 10U
Team Elite
-vs- 06/09/2018 - 11:20 AM FIELD 4
2
4
Marianna Baseball 10U
Hooks 10U
-vs- 06/09/2018 - 1:00 PM FIELD 4
13
3
Batmen Elite 10U
Team Elite
-vs- 06/09/2018 - 2:40 PM FIELD 3
6
8
Hooks 10U
Central Alabama Thunder
-vs- 06/09/2018 - 2:40 PM FIELD 4
2
7
Batmen Elite 10U
Central Alabama Thunder
-vs- 06/09/2018 - 4:20 PM FIELD 4
15
0
Marianna Baseball 10U
Team Elite
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM FIELD 4 (GM1)
9
3
Batmen Elite 10U
Hooks 10U
-vs- 06/10/2018 - 9:40 AM FIELD 3 (GM2)
13
0
Central Alabama Thunder
Wiregrass Cardinals
-vs- 06/10/2018 - 9:40 AM FIELD 4 (GM3)
-
-
Wiregrass Sports Academy 10U
Winner Game 2
-vs- 06/10/2018 - 11:20 AM FIELD 3 (GM4)
-
-
Winner Game 1
Winner Game 3
-vs- 06/10/2018 - 11:20 AM FIELD 4 (GM5)
-
-
Winner Game 4
Winner Game 5
-vs- 06/10/2018 - 1:00 PM FIELD 3 (CHAMPIONSHIP)

12U
Score
Game Date / Time Location
12
1
HR IMPACT
Covington Cannons
-vs- 06/09/2018 - 9:00 AM FIELD 1
5
6
DKSA ELITE 12U
The Tribe
-vs- 06/09/2018 - 9:00 AM FIELD 5
11
6
HR IMPACT
Tallahassee Heat DeMarini 12u
-vs- 06/09/2018 - 10:40 AM FIELD 1
3
5
The Tribe
Tallahassee Tomahawks 12U
-vs- 06/09/2018 - 10:40 AM FIELD 5
15
0
ICON ELITE
East Alabama Storm
-vs- 06/09/2018 - 12:20 PM FIELD 1
4
5
Covington Cannons
DKSA ELITE 12U
-vs- 06/09/2018 - 12:20 PM FIELD 5
1
13
HEADLAND
Tallahassee Heat DeMarini 12u
-vs- 06/09/2018 - 2:00 PM FIELD 1
2
12
Team Elite 12u
Tallahassee Tomahawks 12U
-vs- 06/09/2018 - 2:00 PM FIELD 5
0
19
HEADLAND
ICON ELITE
-vs- 06/09/2018 - 3:40 PM FIELD 1
4
9
Team Elite 12u
East Alabama Storm
-vs- 06/09/2018 - 3:40 PM FIELD 5
2
8
DKSA ELITE 12U
The Tribe
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM FIELD 1 (GROUP A) GM1
6
6
Tallahassee Tomahawks 12U
HR IMPACT
-vs- 06/10/2018 - 9:40 AM FIELD 1 (GROUP A) GM2
-
-
ICON ELITE
The Tribe
-vs- 06/10/2018 - 11:20 AM FIELD 1 (GROUP A) GM3
-
-
Winner Game 2
Winner Game 3
-vs- 06/10/2018 - 1:00 PM FIELD 1 (GROUP A) CHAMPIONSHIP
6
9
Team Elite 12u
HEADLAND
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM FIELD 5 (GROUP B) GM1
3
0
East Alabama Storm
Covington Cannons
-vs- 06/10/2018 - 9:40 AM FIELD 5 (GROUP B) GM2
-
-
Tallahassee Heat DeMarini 12u
Winner Game 1
-vs- 06/10/2018 - 11:20 AM FIELD 5 (GROUP B) GM3
-
-
Winner Game 2
Winner Game 3
-vs- 06/10/2018 - 1:00 PM FIELD 5 (GROUP B) CHAMPIONSHIP

13U
Score
Game Date / Time Location
6
7
Dothan Dragons Blue
State Line Outlaws
-vs- 06/09/2018 - 8:00 AM HARDY (MIRACLE)
12
2
Wiregrass Cardinals
Team Elite 13U
-vs- 06/09/2018 - 8:00 AM BREWTON (MIRACLE)
6
4
5 Star National Martin
State Line Outlaws
-vs- 06/09/2018 - 9:50 AM HARDY (MIRACLE)
7
0
Americus Travelers
Wiregrass Cardinals
-vs- 06/09/2018 - 9:50 AM BREWTON (MIRACLE)
6
6
North Florida Elite Bombers
Dothan Dragons Blue
-vs- 06/09/2018 - 11:40 AM HARDY (MIRACLE)
1
10
Team Elite 13U
DSE Baseball 13U
-vs- 06/09/2018 - 11:40 AM BREWTON (MIRACLE)
10
16
5 Star National Martin
Fairhope Pirates
-vs- 06/09/2018 - 1:30 PM HARDY (MIRACLE)
5
3
Southeast Elite
Americus Travelers
-vs- 06/09/2018 - 1:30 PM BREWTON (MIRACLE)
3
15
North Florida Elite Bombers
Fairhope Pirates
-vs- 06/09/2018 - 3:20 PM HARDY (MIRACLE)
1
12
Southeast Elite
DSE Baseball 13U
-vs- 06/09/2018 - 3:20 PM BREWTON (MIRACLE)
1
8
Wiregrass Cardinals
State Line Outlaws
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM HARDY (GROUP A) GM1
3
12
Fairhope Pirates
Americus Travelers
-vs- 06/10/2018 - 9:50 AM HARDY (GROUP A) GM2
-
-
DSE Baseball 13U
State Line Outlaws
-vs- 06/10/2018 - 11:40 AM HARDY (GROUP A) GM3
-
-
Winner Game 2
Winner Game 3
-vs- 06/10/2018 - 1:30 PM HARDY (GROUP A) CHAMPIONSHIP
9
1
North Florida Elite Bombers
Team Elite 13U
-vs- 06/10/2018 - 8:00 AM BREWTON (GROUP B) GM1
3
9
5 Star National Martin
Dothan Dragons Blue
-vs- 06/10/2018 - 9:50 AM BREWTON (GROUP B) GM2
-
-
Southeast Elite
North Florida Elite Bombers
-vs- 06/10/2018 - 11:40 AM BREWTON (GROUP B) GM3
-
-
Winner Game 2
Winner Game 3
-vs- 06/10/2018 - 1:30 PM BREWTON (GROUP B) CHAMPIONSHIP

8U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
3-0-0 0-0-0 1 1
Elite 2-2-0 0-0-0 2 2
Clutch Cyclones 0-3-0 0-0-0 3 3

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-09 Clutch Cyclones 5 Elite 10
6-09 Clutch Cyclones 6 14
6-09 Elite 0 10
6-09 Elite 12 Clutch Cyclones 6
6-09 8 Elite 6

9U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Team Florida N. 4-0-0 0-0-0 1 1
Storm Baseball 3-1-0 0-0-0 2 2
CR Baseball QT 0-3-0 0-0-0 3 3
MudCats 0-3-0 0-0-0 4 4

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-09 MudCats 3 Storm Baseball 23
6-09 Team Florida N. 14 MudCats 5
6-09 Storm Baseball 12 CR Baseball QT 5
6-09 Team Florida N. 11 CR Baseball QT 1
6-10 Team Florida N. 16 MudCats 1
6-10 Storm Baseball 13 CR Baseball QT 9
6-10 Team Florida N. 16 Storm Baseball 5

10U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 3 0-0-0 0-0-0
Winner Game 2 0-0-0 0-0-0
Winner Game 4 0-0-0 0-0-0
Winner Game 5 0-0-0 0-0-0
Winner Game 1 0-0-0 0-0-0
Wiregrass Sports Academy 10U 2-0-0 0-0-0 1 1
Central Alabama Thunder 3-0-0 0-0-0 2 2
Marianna Baseball 10U 2-1-0 0-0-0 3 3
Batmen Elite 10U 2-1-0 0-0-0 4 4
Hooks 10U 1-2-0 0-0-0 5 5
Team Elite 0-3-0 0-0-0 6 6
Wiregrass Cardinals 0-3-0 0-0-0 7 7

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-09 Wiregrass Cardinals 4 Wiregrass Sports Academy 10U 14
6-09 Marianna Baseball 10U 14 Wiregrass Cardinals 1
6-09 Wiregrass Sports Academy 10U 4 Team Elite 3
6-09 Marianna Baseball 10U 2 Hooks 10U 4
6-09 Batmen Elite 10U 13 Team Elite 3
6-09 Hooks 10U 6 Central Alabama Thunder 8
6-09 Batmen Elite 10U 2 Central Alabama Thunder 7
6-10 Marianna Baseball 10U 15 Team Elite 0
6-10 Batmen Elite 10U 9 Hooks 10U 3
6-10 Central Alabama Thunder 13 Wiregrass Cardinals 0
6-10 Wiregrass Sports Academy 10U - Winner Game 2 -
6-10 Winner Game 1 - Winner Game 3 -
6-10 Winner Game 4 - Winner Game 5 -

12U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 3 0-0-0 0-0-0
Winner Game 1 0-0-0 0-0-0
Winner Game 2 0-0-0 0-0-0
ICON ELITE 2-0-0 0-0-0 1 1
Tallahassee Tomahawks 12U 2-0-1 0-0-0 2 2
HR IMPACT 2-0-1 0-0-0 3 3
The Tribe 2-1-0 0-0-0 4 5
DKSA ELITE 12U 1-2-0 1-2-0 5 4
Tallahassee Heat DeMarini 12u 1-1-0 0-0-0 6 6
East Alabama Storm 2-1-0 0-0-0 7 7
Covington Cannons 0-3-0 0-0-0 8 8
HEADLAND 1-2-0 0-0-0 9 10
Team Elite 12u 0-3-0 0-0-0 10 9

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-09 HR IMPACT 12 Covington Cannons 1
6-09 DKSA ELITE 12U 5 The Tribe 6
6-09 HR IMPACT 11 Tallahassee Heat DeMarini 12u 6
6-09 The Tribe 3 Tallahassee Tomahawks 12U 5
6-09 ICON ELITE 15 East Alabama Storm 0
6-09 Covington Cannons 4 DKSA ELITE 12U 5
6-09 HEADLAND 1 Tallahassee Heat DeMarini 12u 13
6-09 Team Elite 12u 2 Tallahassee Tomahawks 12U 12
6-09 HEADLAND 0 ICON ELITE 19
6-09 Team Elite 12u 4 East Alabama Storm 9
6-10 DKSA ELITE 12U 2 The Tribe 8
6-10 Tallahassee Tomahawks 12U 6 HR IMPACT 6
6-10 ICON ELITE - The Tribe -
6-10 Winner Game 2 - Winner Game 3 -
6-10 Team Elite 12u 6 HEADLAND 9
6-10 East Alabama Storm 3 Covington Cannons 0
6-10 Tallahassee Heat DeMarini 12u - Winner Game 1 -
6-10 Winner Game 2 - Winner Game 3 -

13U

Team Standings Tournament Record Overall Record Place Seed
Winner Game 2 0-0-0 0-0-0
Winner Game 3 0-0-0 0-0-0
DSE Baseball 13U 2-0-0 0-0-0 1 1
Americus Travelers 2-1-0 0-0-0 2 3
Fairhope Pirates 2-1-0 0-0-0 3 2
State Line Outlaws 2-1-0 0-0-0 4 5
Wiregrass Cardinals 1-2-0 0-0-0 5 4
Southeast Elite 1-1-0 0-0-0 6 6
Dothan Dragons Blue 1-1-1 0-0-0 7 8
5 Star National Martin 1-2-0 1-3-0 8 7
North Florida Elite Bombers 1-1-1 1-5-0 9 9
Team Elite 13U 0-3-0 0-0-0 10 10

Games
Date Team 1 Score 1 Team 2 Score 2
6-09 Dothan Dragons Blue 6 State Line Outlaws 7
6-09 Wiregrass Cardinals 12 Team Elite 13U 2
6-09 5 Star National Martin 6 State Line Outlaws 4
6-09 Americus Travelers 7 Wiregrass Cardinals 0
6-09 North Florida Elite Bombers 6 Dothan Dragons Blue 6
6-09 Team Elite 13U 1 DSE Baseball 13U 10
6-09 5 Star National Martin 10 Fairhope Pirates 16
6-09 Southeast Elite 5 Americus Travelers 3
6-09 North Florida Elite Bombers 3 Fairhope Pirates 15
6-09 Southeast Elite 1 DSE Baseball 13U 12
6-10 Wiregrass Cardinals 1 State Line Outlaws 8
6-10 Fairhope Pirates 3 Americus Travelers 12
6-10 DSE Baseball 13U - State Line Outlaws -
6-10 Winner Game 2 - Winner Game 3 -
6-10 North Florida Elite Bombers 9 Team Elite 13U 1
6-10 5 Star National Martin 3 Dothan Dragons Blue 9
6-10 Southeast Elite - North Florida Elite Bombers -
6-10 Winner Game 2 - Winner Game 3 -

Event Address: 201 RECREATION RD, DOTHAN, AL 36303

Map and Directions Map and Directions

Weather:

Host Hotel
LaQuinta Inns & Suites  

3593 Ross Clark Circle

Dothan, Alabama 36303  

Crystal Daniels / Sales Manager 
phone: (334) 793-9090 
email: lq6272agm@laquinta.com 

Rate:  $80.00 night w/ breakfast

ADDITIONAL HOTELS CLICK HERE https://www.tbusatournaments.com/forms/DothanHostHotels.pdf